Tanie rozmowy czy tanie smsy?

Tanie rozmowy
Tanie rozmowy

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardzo intensywnym rozwojem wszelkich usług telekomunikacyjnych. Rozwój, o którym mowa, dotyczy zarówno jakości samych usług, ale także większych możliwości technologicznych i, oczywiście, cen, które nieustannie spadają. Wszystko to jest spowodowane nie tylko wspomnianym rozwojem, ale również silną konkurencją  w  branży i rosnącymi oczekiwaniami klientów wobec operatorów. A ponieważ w branży pojawia się ich coraz więcej, wszyscy muszą stale obniżać ceny i uatrakcyjniać ofertę. Dotyczy to przede wszystkim telefonii komórkowej. Coraz częściej poszczególni operatorzy oferują nie tylko niskie koszty połączeń telefonicznych, ale także szereg innych usług.

Jako przykład podać można następującą kwestię: czy korzystniejsze są tanie rozmowy telefoniczne, czy też tanie smsy? Oczywiście, aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Krótka analiza powinna pomóc w udzieleniu odpowiedzi.

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że większość operatorów telefonii komórkowej oferuje tanie rozmowy do wszystkich sieci, jako element pakietu podstawowego w abonamencie. Tanie smsy są tutaj często dodatkiem. Wynika to z faktu, że większość klientów traktuje telefon komórkowy przede wszystkim jako narzędzie służące do prowadzenia rozmów telefonicznych. Smsy są traktowane jako zastępcza możliwość kontaktu. Stąd też tanie rozmowy mają pierwszeństwo.

Nie zmienia to jednak faktu, że wybór pomiędzy niskimi kosztami rozmów a smsów zależy od każdego klienta i jest jego indywidualną decyzją. Tanie rozmowy opłacają się bardziej tym, którzy prowadzą więcej rozmów, np. dotyczy to właścicieli firm, osoby przebywające za granicą lub na wyjazdach w granicach kraju, itp. Osoby te prowadzą wiele rozmów, a smsy nie mogą ich zastąpić.

Natomiast tanie smsy są lepsze dla klientów, którzy wolą krótkie szybkie informacje, zamiast rozmowy telefonicznej. Tacy klienci również są i każdy operator telefonii komórkowej musi brać to pod uwagę.

Dlatego też odpowiedź na postawione pytanie jest następująca: wybór pomiędzy niskimi kosztami rozmów telefonicznych a smsów należy do klienta i trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, co jest lepsze.